Zjawisko tunelowe
Zjawisko tunelowe, bo o nim będzie traktował ten artykuł, polega na tym, że cząstka przekracza teoretycznie niemożliwą do przebicia barierę energetyczną. Jest to uznawane za paradoksalne i przeczy zasadzie zachowania energii, ale jednocześnie zostało udowodnione i opisane językiem matematyki. Grafika przedstawiająca dehydrogenazę bakteryjną z uwzględnieniem jej miejsca aktywnego, Źródło: https://biologydictionary.net/active-site/ Czy jest to ważne zjawisko? Jak najbardziej. Gdyby nie tunelowanie kwantowe, prawdopodobnie nigdy nie powstałoby życie, planety, itd. Dlaczego? Otóż ciężkie pierwiastki powstają w jądrach gwiazd w wyniku reakcji termojądrowych, które polegają na fuzji jąder wodoru w wysokich temperaturach. Te temperatury jednak z perspektywy wydajności reakcji są jednak niewystarczające do wytłumaczenia tego, w jakim tempie gwiazdy syntetyzują hel, dlatego też tłumaczy się to zachodzeniem tam tunelowania protonowego. W skutek tego samego procesu, ale wolniej powstają też ...